Europa på dekis

Zoomar vi ut lite från börsbolagen och tittar på makro och geopolitiska skeenden är det en bild av ett Europa på dekis som växer fram. Det är många destabiliserande krafter som rör sig i väst nu sedan flera år tillbaka, och då speciellt i Europa, nästan gränsande till självskadebeteende. Hur hamnade vi här? Ett axplock:

  • Medvetet förstörda energisystem
  • Nedmonterat militärt försvar
  • Massinvandring från dysfunktionella länder
  • Klimathysteri
  • Ryskt anfallskrig mot ett europeiskt land
  • Växande överstatlig EU-byråkrati
  • Fokus på icke-frågor
  • Svag eller ingen tillväxt
  • Fallande köpkraft
  • Bristande förståelse för vad som skapar välstånd
  • Woke och identitetspolitik
  • Islam breder ut sig
  • Inskränkningar i yttrandefriheten
  • Växande antisemitism
  • Agendastyrd media med vänsternarrativ
  • Plundrade välfärdssystem
  • Alla som inte är vänster är rasister och fascister
  • Naivitet hos vuxna ses som en dygd
  • Cancelkultur
  • Polarisering

Är det en rad olyckliga omständigheter som har försatt oss i den här destruktiva situationen? Eller är det regisserat och en del i en större strategisk plan?

Tittar vi på en lista över världens 25 största bolag (efter marknadsvärde) hittar vi inte ett enda europeiskt bolag. Inte ett enda. Listan domineras helt av amerikanska bolag. På en lista över världens 25 största bolag rankade efter omsättning hittar vi tre europeiska bolag.

I mitt arbete har jag ägnat en stor del av mitt vuxna liv åt att analysera bolag, verksamheter och affärsmodeller. Det är inte så lätt som det kanske kan låta, det vet alla vi som håller på med investeringar. Jag har försökt att förstå vilka verksamheter som kommer att fungera och växa, och vilka som inte kommer att fungera.

Hade EU varit ett bolag hade jag blankat det.

Jag hoppas jag har fel.

/Jonas Bernhardsson

Lämna en kommentar